top of page

Atrakcje Pienin

Spływ Dunajcem

 Spływ Dunajcem – na flisackiej tratwie to niezwykłe spotkanie z dziką, niezmienioną od tysiącleci przyrodą – jedna z największych atrakcji turystycznych Europy. Jednocześnie to najlepszy sposób na zwiedzanie Pienińskiego Parku Narodowego.

Tradycja spływu sięga 1 połowy XIX wieku. W swoim biegu Dunajec wyżłobił w wapiennych turniach Pienin romantyczny wąwóz, zwany Przełom Dunajca. Drewnianą tratwą zbudowaną z połączonych ze sobą wąskich łódek, płyniemy głębokim i krętym kanionem. Dunajec wije się i kluczy pomiędzy stromymi skałami. Widoki roztaczające się wokół zapierają dech w piersiach, zmieniając się w bardzo szybkim tempie. W trakcie podróży flisacy barwnie opowiadają o Pieninach, przytaczając legendy o Janosiku.

Sezon trwa od maja do października. Początek trasy spływu to przystań Sromowce – Kąty. Tratwami flisackimi pokonuje się 7 pętli w czasie zależnym od stanu wody – od 2 do 3 godzin. Jedna tratwa zabiera maksymalnie 12 osób dorosłych. Przystań końcowa to Szczawnica Niżna.

 

Rafting

Spływ pontonami rzeką odbywa się na trasie Sromowce Wyżne – Szczawnica. Przeznaczony jest zarówno dla zaawansowanych jak i początkujących uczestników. Mogą w niej uczestniczyć także dzieci. Chłód wody, górskie powietrze, piękno pienińskiego krajobrazu spowodują, że zapomnicie o stresach dnia codziennego.

Spływ kajakiem na Dunajcu

Spływy kajakowe po rzekach górskich w pneumatycznych dwuosobowych jednostkach pod opieką instruktora nie wymagają dużych umiejętności technicznych dając za to dużą satysfakcję z pokonania rzeki.Pneumatyczne kanadyjki pozwolą na bezproblemowe pływanie nawet początkującym kajakarzom. Nad grupą czuwa instruktor w kajaku jednoosobowym, który pomoże w krytycznej sytuacji lub wskaże właściwą drogę na wodzie.

Narciarstwo

 

Szczególnie polecamy wyciągi:
Kluszkowce
kompleks narciarski sztucznie oświetlany i naśnieżany, trzy wyciągi, w tym dla dzieci.
Krościenko – (Stolarzówka)
trasa o długości 460 m
Niedzica (Polana Sosny)
stok oświetlony, sztucznie naśnieżany, dwa wyciągi,trzy trasy o różnym stopniu trudności.
Szczawnica (Palenica)
stok PZN i FIS oświetlony, naśnieżany, wyciąg krzesełkowy 1000m.dł,
trasy o łącznej długości 3700 metrów.
Szafranówka
wyciąg orczykowy 400m. dł, łatwa trasa narciarska
i snowboardowa, piękne panoramy Pienin.

Szlaki turystyczne

Krościenko jest bardzo ważnym punktem wypadowym w Pieniny, Gorce i Pasmo Radziejowej Beskidu Sądeckiego. Z samego Krościenka wychodzą trzy znakowane szlaki turystyczne:

Szlak żółty: bierze początek w rynku i wiedzie przez Pieniny do Sromowiec Niżnych. Wiedzie przez Toporzyska, Bajków Groń (679 m n.p.m.). Przełęcz Chwała Bogu (z której warto odbić niebieskim szlakiem na Trzy Korony) i Wąwóz Sobczański. Jest to najstarszy z pienińskich szlaków wycieczkowych, znany od 1906 r.

Szlak zielony: rozpoczyna się także w rynku i prowadzi na Czertezik (772 m n.p.m.) w Pieninkach przez Toporzyska i Ociemny Wierch (724 m n.p.m.). Z góry Czertezik możemy kontynuować wędrówkę szlakiem niebieskim na Sokolicę (742 m n.p.m.) . Z polany Burzyna wrócić możemy także zielonym szlakiem wiodącym doliną Dunajca u podnóża pasma Pieninek.

Szlak czerwony: przebiega przez Krościenko ulicami Lubań, Sobieskiego, most na Dunajcu i za nim ul. Źródlaną. Z jednej strony prowadzi on (w opisanym kierunku) na Prehybę (l 176m n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim przez Górę Wisielec (835 m n.p.m.), z drugiej w Gorce – na Lubań przez Jaworzynę (1050 m n.p.m.) Obok samego Krościenka pragniemy w gminie polecić Państwa uwadze Grywałd, Krośnicę i I Hałuszową.

bottom of page